Petit-Prince

  …küçük prens’in lirik hikayesi: bir gezegene düşmek, büyümekve hep çocuk kalmak üzerine… Bir küçük yıldızcık etrafında dönen bir küçük ay Petit-Prince. Keşfedilmesi 90’lar ortaları bir “kasım” gecesi, isimlendirilmesi kısa bir süre önce bir “eylül” günü. İlk defa yeryüzünden bir teleskopla (Kanada-Fransa-Havai teleskobuyla), Havai Adaları’nın en büyük dağı, ateş tanrıçası Pele‘ye oğlan çocuk adaklarının yapıldığı Mauna Kea‘dan fark edilen bir asteroid uydusu. 13km.lik çapıyla, 214km. çapında (45) Eugenia asteroidinin etrafında “bir” dönmekte her beş günde. Hem saint-exupery hem de çocuklara masal size bize mesaj romanı Küçük Prens‘in evi asteroid b612′ye armağan edilmiş gök cisimleri önceden; 2578 Saint-Exupery ve 46610 Besixdouze.
Ocak '08

 

…küçük prens’in lirik hikayesi: bir gezegene düşmek, büyümekve hep çocuk kalmak üzerine…

küçük_prensBir küçük yıldızcık etrafında dönen bir küçük ay Petit-Prince. Keşfedilmesi 90’lar ortaları bir “kasım” gecesi, isimlendirilmesi kısa bir süre önce bir “eylül” günü.

İlk defa yeryüzünden bir teleskopla (Kanada-Fransa-Havai teleskobuyla), Havai Adaları’nın en büyük dağı, ateş tanrıçası Pele‘ye oğlan çocuk adaklarının yapıldığı Mauna Kea‘dan fark edilen bir asteroid uydusu. 13km.lik çapıyla, 214km. çapında (45) Eugenia asteroidinin etrafında “bir” dönmekte her beş günde.

Hem saint-exupery hem de çocuklara masal size bize mesaj romanı Küçük Prens‘in evi asteroid b612′ye armağan edilmiş gök cisimleri önceden; 2578 Saint-Exupery ve 46610 Besixdouze.

Uydusu olan nadir asteroidlerden (45) Eugenia, 1857′de Hermann Goldschmidt tarafından keşfedilmiş F-tipi bir yıldızcık; siyah renkte ve karbonik yapıda, tek parçadan değil de pek çok küçük parçanın birleşmesinden oluşan bir göktaşı yığını.

(45) Eugenia, üç numaralı Napolyon’un (D’argent, D’argent, Beaucoup D’argent! diyenin yeğeni) eşi, Fransa’nın son kraliçesi, yarı İspanyol çeyrek İskoç Eeugenia di Mojito‘ya hediye isimlendirilmiş ki henüz yaşamakta olan bir kişinin adı ilk defa verilmiş bir göktaşına o sene.

Zarafeti, neşesi, eşine desteği ve güzelliğiyle ünlü Eugenia, eşi ve tek oğlu 4. Napolyon (Le Prince Imperial) ile birlikte, Fransa’nın Prusyalılara ağır bir yenilgiyle sonuçlanan Sedan Savaşı sonrası İngiltere’ye kaçmış ve 1920′de ülkesi İspanya’ya bir gezi sırasında huzura kavuşana kadar Hampshire’da yaşamış.

Kraliçe Viktorya’nın kızı Beatrice’e aşkıyla İngiliz Kraliyet Ordusu’na katılan ve 1879′da Zulu Savaşı‘nda ölen Bonapart Hanedanlığı’nın son velihatı prens de anılıyor Petit-Prince’le, bağlı ve bağımlı olduğu Eugenia’nın etrafında sonsuza dönsün fezada diye herhalde.

Katalanca’dan Yidiş’e Küçük Prens pek çok dilde.
315 farklı Küçük Prens kitap kapağı.
b612 Foundation.
1968 tarihli Matthias Demel imzalı kokpitten Küçük Prens.
Küçük Prens; opera, tiyatro, sinema, te-ve, anime.

Seyv targıt ez;
Tori Amos’tan Neil Gaiman’a.
Pinkş Floş – Careful pointing that axe!

Bir de unutmadan; Remember Majuba!

  ✪

Önceki

Ben Beni Benim: Benin!

Sonraki

Pul Sokağı Çocukları