[Pilevneli Project] Bora Akıncıtürk – Kibarca Reddedildi

Karaköy Külah Fabrikası

Pilevneli Project Bora Akıncıtürk’ün yer aldığı yeni projesinde Karaköy Külah Fabrikası’nı bir pop-up sanat alanına dönüştürüyor. “Kibarca Reddedildi” isimli proje sanatçının resim işlerine bir giriş olmanın ötesinde heykel çalışmalarına da yer veriyor. Bundan önce Pilevneli Project’te gerçekleştirilen ve 10 genç sanatçının yer aldığı ‘İsimsiz’ başlıklı karma projeye beş bronz heykelle katılan Akıncıtürk, bu kişisel projesinde ahşap, polyester ve bronz gibi farklı materyallerden yapılmış heykelerini izleyiciye sunuyor.

Bora Akıncıtürk heykellerini oluştururken objelerle çalışmaktadır. Kolaja benzeyen heykelleri karmaşık şekilde eklemlenerek organik bir yapı teşkil eden objelerden oluşur. Bu şekilde, heykellerin radikal estetiği ve kavramsal yaklaşımları, resimler ile kavramsal olduğu kadar görsel benzerlikleri de göstermektedir. Gerçekliğin parçalanmış yansımaları olan işleri heterojen ve çoğulcu bir anti-estetik ile kurgulanmıştır.

Bora Akıncıtürk şu anda üzerinde çalıştığı işlerinde sokak sanatından realist resme kadar birçok stili birleştirerek çoğulcu bir şekilde heterojen bölümleri birbirine eklemlemektedir. Bilinçli olarak akademik standartları işlerinin dışında bırakarak olağanla savaşıyor ve resmi sanat dünyasının hegemonyasından kaçıyor. Bu bakımdan Akıncıtürk, sağduyuya karşı duran, sanatın elitist olduğu görüşüne inanmayarak işlerinden deneyim, eğlence ve tatmin elde etmek isteyen bir asidir.

Sergi isminin ironik bir açıklaması da Akıncıtürk’ün işlerinin galeriler tarafından reddedilmesidir; sanat dünyasının bu reddinin nedeni Akıncıtürk’ün alternatif estetiği, alışılagelenin dışındaki sanat anlayışı ve sanatçı olarak kariyerini nasıl geliştireceği hakkında fikirlerinin sıradışı olmasıdır.

Bora Akıncıtürk, Yeditepe Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimini Middlesex Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar alanında tamamlamıştır.

“Kibarca Reddedildi” 19 Temmuz – 04 Ağustos 2012 tarihleri arasında Külah Fabrikası’nda izlenebilir.

Külah Fabrikası Adres: Mumhane Cad. Murakıp Sok.
No:12/A
Karaköy /İstanbul ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]