Posta pullarında Mihail Vasilyeviç Lomonosov


Rusya’da yetişmiş en önemli bilim adamlarından biri olan Mihail Lomonosov, 1711 yılında Rusya Çarlığı’nın Arhangelogorod Guberniyası’na bağlı Mişaninskaya’da doğdu. Elli dört yıllık yaşamı boyunca ortaya koyduğu değerler, insanlığın gelişiminde önemli yollar açtı. Doğa bilimci, fizikçi ve kimyacı olan Lomonosov,  Moskova Devlet Üniverstesi’nin kurucuları arasında yer alıyor. 1755 yılında açılan okula büyük katkılar sağlamasıyla birlikte 1940 yılında […]


Posta pullarında Mihail Vasilyeviç Lomonosov

Rusya’da yetişmiş en önemli bilim adamlarından biri olan Mihail Lomonosov, 1711 yılında Rusya Çarlığı’nın Arhangelogorod Guberniyası’na bağlı Mişaninskaya’da doğdu. Elli dört yıllık yaşamı boyunca ortaya koyduğu değerler, insanlığın gelişiminde önemli yollar açtı. Doğa bilimci, fizikçi ve kimyacı olan Lomonosov,  Moskova Devlet Üniverstesi’nin kurucuları arasında yer alıyor. 1755 yılında açılan okula büyük katkılar sağlamasıyla birlikte 1940 yılında üniversiteye Lomonosov adı verildi.

Venüsün bir atmosferinin olduğunu savını ortaya koyan Mihail Lomonosov, Rusya tarihinin büyük değişimlerle zengin önemli bir evresinde yaşam sürdü. Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine karşın Rusya’da ve Rusya dışında birçok eğitim ve kültür kurumlarına Mihail Lomonosov adı verilmeye devam ediyor.

Bilim dünyasına kazandırdıklarının dışında, yazın hayatında da başarılı çalışmalar sergileyen Lomonosov, kaleme aldığı şiirlerle modern Rus edebiyatının şekillenmesinde önemli bir karakter ortaya koymaktadır. Lomonosov ayrıca 1760 yılında Rusya Tarihi kitabını yayınladı.

Filateli dünyasında Mihail Vasilyeviç Lomonosov… ✪
<
>

>>>

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

  • [Antonio Lobo Antunes] Ensest ve diktatörler

    /

  • Berlin’in İlk Günleri: Birleşme Yıllarının Sound’u

    /