Provakatör, taşlamacı, ortalık karıştırıcı ve fotoğrafçı: Les Krims

Amerikalı fotoğrafçı Les Krims, Sovyetler yıkıldığında, "Şeytan İmparatorluğu yıkıldı" diye özel bir seri yapmıştı. Sanatçının fotoğraf ve kurgunun içiçe geçtiği çalışmalarına bakıyoruz.
Aralık '11

Leslie Robert Krims 1942’de New York’da doğdu. Yaptığı işleri, kara mizah, konformizm karşıtı yergiler, eleştiri sınırları epey geniş olan kurmaca şeyler ve “alaya alınabilecek her türlü solcu zırvalıklarıyla dalga geçen çalışmalar” olarak tanımlıyor.

Hakkında yapılan bir röportajdan[1. Graphic-Amsterdam, 2007/11, sf 106-111] elde ettiğim notlar üzerinden Les Krims’in yaşamına şöyle bir bakabiliriz.

“Emin değilim, biriyle tanışmış olabilirim ya da olmayabilirim” diyecek kadar anımsadığı bir çocukluk dönemi geçirmiş Krims. Yalnızca paylaştığı tek bilgi, çocukken yaptığı ve insanları güldürebildiği ilk espri. 5. sınıfa giderken yapmış: “Maymun boku gibi kokuyor olman seni Tarzan yapmaz.”

Okul yıllarında kendi deyimiyle bir “nerd” olmaya yakınmış kendileri. Mikroskopla incelemeye yapmaya bayıldığı için bu çıkarımda bulunmuş. Dini görüşleri nedeniyle baskı görenlere özgürlük temelli bir protesto, aktivist olarak varolduğu ilk eylemmiş. Jonathan Swift, sivri dilini beğendiği kişilerden biriymiş.

Şuradan göz atılabilir: leskrims.com

Futuristika notu: Politik olarak kendini muhafazakar diye nitelendiren Krims, kendi işlerini genel olarak “Solu rahatsız etmek” şeklinde gördüğünü belirtmiştir. Kendisine göre modern fotoğrafçılık, doğu sahili ve batı sahili solcuları arasındaki paylaşımdan ibarettir ve bu fotoğrafçıları liberal medya ya da hükümet finanse ederken, “marksist dezenformasyona” katkıda bulunmuş ve Amerika’ya zarar vermiştir.

les krims ✪

Önceki

Uluslararası Af Örgütü 2011 Mektup Yazma Maratonu

Sonraki

SALT Beyoğlu’nda Ruben Arevshatyan söyleşisi