Provakatör, taşlamacı, ortalık karıştırıcı ve fotoğrafçı: Les Krims

Leslie Robert Krims 1942’de New York’da doğdu. Yaptığı işleri, kara mizah, konformizm karşıtı yergiler, eleştiri sınırları epey geniş olan kurmaca şeyler ve “alaya alınabilecek her türlü solcu zırvalıklarıyla dalga geçen çalışmalar” olarak tanımlıyor.

Hakkında yapılan bir röportajdan[1. Graphic-Amsterdam, 2007/11, sf 106-111] elde ettiğim notlar üzerinden Les Krims’in yaşamına şöyle bir bakabiliriz.

“Emin değilim, biriyle tanışmış olabilirim ya da olmayabilirim” diyecek kadar anımsadığı bir çocukluk dönemi geçirmiş Krims. Yalnızca paylaştığı tek bilgi, çocukken yaptığı ve insanları güldürebildiği ilk espri. 5. sınıfa giderken yapmış: “Maymun boku gibi kokuyor olman seni Tarzan yapmaz.”

Okul yıllarında kendi deyimiyle bir “nerd” olmaya yakınmış kendileri. Mikroskopla incelemeye yapmaya bayıldığı için bu çıkarımda bulunmuş. Dini görüşleri nedeniyle baskı görenlere özgürlük temelli bir protesto, aktivist olarak varolduğu ilk eylemmiş. Jonathan Swift, sivri dilini beğendiği kişilerden biriymiş.

Şuradan göz atılabilir: leskrims.com

Futuristika notu: Politik olarak kendini muhafazakar diye nitelendiren Krims, kendi işlerini genel olarak “Solu rahatsız etmek” şeklinde gördüğünü belirtmiştir. Kendisine göre modern fotoğrafçılık, doğu sahili ve batı sahili solcuları arasındaki paylaşımdan ibarettir ve bu fotoğrafçıları liberal medya ya da hükümet finanse ederken, “marksist dezenformasyona” katkıda bulunmuş ve Amerika’ya zarar vermiştir.

les krims ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]