RAF

"Gardiyanlar, yargıçlar, politikacılar... Hiç biriniz umurumda değilsiniz...."
Eylül '13

raf2

“RAF bütünüyle yeni bir olgudur ve böylelikle her türlü tanımlamanın ötesindedir.  Geçmişteki her türlü tekanlamlı açıklama girişimi onu izah etmede başarısızlığa uğramaktadır. Bir olay bir açıklamaya, bir yoruma indirgenemez. RAF, bilimin ayrıcalıklarıyla şişinen ve yeni olanı hep “daha önce yaşanmış” ya da “daha önce görülmüş” bir şeyin dönüşü olarak tahlil eden ideolojiye direnmektedir. RAF’ın doğuşu alabildiğine hesaplanmıştır: o yalnızca araştırma nesnesi değil, öznesidir de.”

Anne Steiner & Loic Debray KIZIL ORDU FRAKSİYONU – Avrupa’da Gerilla Mücadelesi, çev. Ruşen Çakır – Metis Yayınları 2001.

raf1

Meinhof’un Baader’in kaçırılması eyleminde, sadece yardım etmesi planlanmıştı. Oysa Ulrike, Baader’in ardından camdan atladı ve illegal yaşama adım atmış oldu. Camdan atlayış, Hamburg’taki villadan da, Berlin’deki gazeteci yaşamından da kopuş oldu.

Elbette Ulrike’nin camdan atlamasıyla Alman basını nükleer savaş karşıtlığından kadın sorununa, sosyal demokrasinin acizliğinden, sarı sendikaların yangın söndürücülüğüne kadar düzeni teşhir eden güçlü bir yazarı kaybetti ama kısa süre içinde Ulrike, bir kamuoyu yoklamasında halkın yüzde 70’inin “evimde saklarım” dediği başka biri olarak döndü. Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun (Rote Armee Fraktion – RAF) metin yazarı. – Selami İnce

raf3

Bu böylece devam edecek! Öfke ve nefret büyük geminizin makine dairesinde terden geberenlerle birleşecek, biliyorum. İspanyol, Türk, Kürt, Yunan, Arap, İtalyan göçmenler ve Avrupa’nın tüm ezilenleri…ve tüm kadınlar, ezildiğinin, aşağılandığının sömürüldüğünün farkında olan tüm kadınlar neden burada olduğumu ve beni neden öldürmek istediğinizi anlayacaklar…..Gardiyanlar, yargıçlar, politikacılar,,,hiç biriniz umurumda değilsiniz. Asla beni delirtemeyeceksiniz! Beni sağlam öldüreceksiniz…Mükemmel bir ruh ve mükemmel bir beyinle. Böylece herkes katillerin devleti ve katillerin hükümeti olduğunuzu anlayacak! – Dario Fo, Ben Ulrike ✪