[Refik Anadol] Şüpheci Müdahaleler

Pilevneli Project yeni projesinde Refik Anadol’a yer veriyor. Şüpheci Müdahaleler, adından da anlaşıldığı üzere izleyiciye şüphe üzerinden bir deneyim sunuyor. Anadol, izleyiciyi içinde bulunulan mekânın fizikselliğini ve kendisi tarafından yaratılan görsel belirteçleri eş zamanlı olarak algılamaya davet ediyor.
Haziran '12

28 Haziran – 14 Temmuz 2012

Pilevneli Project yeni projesinde Refik Anadol’a yer veriyor. Ulusal ve uluslararası birçok sergiye katılan sanatçının Türkiye’deki son işlerinden birisi 12. Uluslararası İstanbul Bienali’yle eş zamanlı olarak Yapı Kredi Kültür Merkezi binası üzerine yaptığı “Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon / İstiklâl Caddesi” adlı enstalasyonuydu.

“Şüpheci Müdahaleler” adından da anlaşıldığı üzere izleyiciye şüphe üzerinden bir deneyim sunuyor. Anadol, izleyiciyi içinde bulunulan mekânın fizikselliğini ve kendisi tarafından yaratılan görsel belirteçleri eş zamanlı olarak algılamaya davet ediyor.
Anadol’un işleri süjenin alışılagelmedik mekânsal yönelimlere verdiği tepkiler ve bu yönelimlerle olan etkileşimi üzerine kuruludur. Eserlerinde tüm mekânların ve cephelerin çağdaş sanatçının tuvali olarak kullanılabileceği potansiyele sahip olduğunu öne sürer. Sanatçı, medya tasarımını mimarinin içine yerleştirerek dijital olmayan gerçekliklerin var olmadığı postdijital bir mimari geleceğin oluşabilme ihtimalini sorgular. İzleyiciye hem iç hem de dış mekânın işlevselliğini yeniden tanımlama olanakları sunar.

En son dijital baskı, üç boyutlu video eşleştirme, görsel tasarım ve ses yerleştirmesi tekniklerini kullanan sanatçı, dijital, fiziksel, mimari ve estetik unsurları bir araya getirerek temsil imkânına ve/veya imkânsızlığına dikkat çekiyor. Anadol, mimarinin dokusunu dijital tasarımlarla birleştirmek ve üç boyutlu geometrik projeksiyonlar oluşturmanın dışında sonsuza kadar çalışabilen, kendini yenileyebilen ve her yenilemede başka bir noktadan kendini çizebilen kod tabanlı işleri de izleyiciyle buluşturuyor.

1985’te İstanbul’da doğan Refik Anadol, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım bölümünde yarı zamanlı eğitmenlik yapmaktadır. Ağırlıklı olarak canlı video/ses performansı ile mimari fotoğraf alanlarında çalışmalarını sürdüren Anadol, özellikle medya ve mimari arasındaki ilişkiyle ilgilenmektedir.

“Şüpheci Müdahaleler” 28 Haziran – 14 Temmuz 2012 tarihleri arasında Pilevneli Project’te izlenebilir.

Ayrıntılı Bilgi İçin:
İlhan Ozan
E-mail: ilhan@pilevneli.com
Telefon: 0212 259 0394
pilevneliproject.com
Adres: Teşvikiye Cad. Teşvikiye Palas
No: 23 Kat: 6 Nişantaşı / İstanbul

 ✪

Önceki

Veznedar otomatlarının şanlı tarihi

Sonraki

[Georges Bataille- Edgar Allan Poe] İmkansız’dan