Rockwell Kent

[sws_3_columns title=””]

[/sws_3_columns]
[sws_3_columns_2thirds_last title=””]* 1882 yılında New York’da doğdu. Ailesi Alman kökenliydi, bu nedenle alman kültürünün etkisinde büyüdü.
* 40’lı yaşlarının ortasında, Asgaard adını verdiği bir çiftliğe taşındı. 1971 yılına kadar, ölene dek Asgaard’da çizim yaptı.
* 1918-19 yıllarında, dokuş yaşındaki oğlunu da alıp Alaska’daki kolonileşmeye gönüllü gitti. Oradan Wilderness/Yaban isimli çizimler toplamasıyla döndü.
* Çalışmaları dönemin önemli yayınları Vanity Fair, New York Tribune, Harper’s Weekly ve Life’da yayımlandı.
* İkinci dünya savaşı yaklaşırken Kent’te politik eğilimler güçlendi. Savaşın başlamasının hemen ardından New York’daki Uluslararası İşçi Birliği isimli komünist yapılanmanın logosunu yaptı, ilerleyen zamanda başkanlığını yürüttü. Örgüt, 200.000 üyeye ulaşmıştı.
* Amerikan-Sovyet yakınlaşması için çaba gösterdi. McCarthy sorgulamalarında da yer aldı.
* 1960 yılında, yüzlerce çalışmasını Sovyet halklarına bağışladı. Sovyetler Birliği tarafından Lenin Barış Ödülü’ne layık görüldü. Ödülün parasını Vietnam’daki kadın ve çocuklara bağışladı.
* İllüstrasyonlarıyla, Amerikan yayıncılığınına büyük katkısı oldu. Kitapları süsleyen çizimleri hala en orijinal yapıtlar olarak görülüyor.
* Çizimini yaptığı kitaplar arasında Moby Dick, Candide, Faust, leaves of Grass (Çimen yaprakları) bulunmaktadır.
[/sws_3_columns_2thirds_last] ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]