Safiye

İsmi Safiye Soyman'a ithafen konmuş ev usülü gözleme; tarifi kolay, yapımı kolay, yemesi keyifli...
Ekim '08

Bazen günlük hayatın koşuşturmacası içinde kaybolmuşken yorucu bir iş günü dönüşü evde yemek yapmakla uğraşmak bardağı taşıran son damla olabiliyor. Bu gibi günler ve dışarıdan ısmarlanan yemeğin hem bütçeye hem de sağlığa zararını hafifletmek için pratik yemek tarifleri vazgeçilmez. Mesela; Safiye.

Hımm, leziz...

Malzemeler:

Kıyma
Soğan
Tuz, karabiber, kekik
Maydanoz
Ayçiçek yağı
Hazır yufka

Önce yufka ikiye katlanıp sonra tekrar ikiye katlanır. Bir dilim pasta şeklini alan yufka, tezgahta fazla yer kaplamadan kolayca tam ortadan kesilir, böylece 4 adet dilim pasta şeklinde yufka yaprağı elde edilir. Yufkanın geniş bölümünün ortasına, 2 tatlı kaşığı ayçiçek yağı ve soğanla kavrulmuş ve üzerine tuz, karabiber, maydanoz eklenmiş kıyma yayılır. Kenarlara kadar değil de orta bölüme yoğunlaşmalı. Sonra kısa kalan yuvarlak kısım içe kapatılır, ardından sağında solunda kalan kenarlar birbirlerinin üstüne gelecek şekilde kapatılır, son olarak da kalan uç kısım diğerlerinin üstüne kapatılır. Ortaya, mektup zarfına hemen hemen benzeyen ama bir çocuk elinden çıkmışcasına annelerin “Hımm, yok olmamış!” diyeceği türden bir şekil çıkar.

Bu beceriksizlikle yoğrulmuş şekil ve şemal içerisindeki lezzet zarfı, içerisine 1 kaşık ayçiçeği yağı dökülerek önceden hafif ısıtılmış emsan tavaya konur ve kızarmaya bırakılır. Yeterince kızarıp kızarmadığı kontrol edildikten sonra diğer yüzü de iyice pişirilir ve söğüş domates ve salatalık ile servis edilir.

Malzemelerin ölçülerini, adetlerini özellikle yazmadım, isteğe ya da kişi sayısına göre arttırılabilir. Sofradaki kişi sayısı 4’ü, gözleme sayısı 8’i geçiyorsa, gözlemeler kızardıktan sonra üstüste dizilerek sıcaklıkları korunabilir. Tavadaki kayganlık oranı azaldıkça ayçiçek yağı eklenebilir. Daha da lezzet katmak için karışıma azıcık domates salçası eklenebilir, kıyma yerine, peynir, kaşar peyniri, haşlanmış patates gibi isteğe göre “iç”ler de kullanılabilir.

Ailecek gözleme demekten tedirgin olduğumuz bu kıymalı yufkalara Safiye adını, Soyman soyadını verdik ama samimiyetten daha çok ismiyle hitap ediyoruz.

Safiye Hanım’ı Futuristika’ya konu etmişken konuk olduğu bir programda kendisiyle girilen bir diyaloğu hatırla(t)madan geçmeyelim:

  • Safiye Hanım, çok kilo vermişsiniz!
  • Evet ama siyah giyecektim, kızlar açık renk giydirdi…
  • Böyle daha iyi olmuş?
  • Açık renk kilo yapar ama!

Fazla gözleme de, Safiye de. ✪