Cemal Demir - Reprorealismus

Sanatçılar yastıklarının altındakini çıkarıyor

12. Uluslararası İstanbul Bienali ile paralel olarak düzenlenen etkinlikte Arte İstanbul yeni bir proje sunuyor: Sanatçıların yastık altı çalışmaları ortaya çıkıyor.
Ekim '11

Yastık Altı Projesi
Tarih: 5 Ekim – 12 Kasım 2011

Mekan: Arte İstanbul Sanat Merkezi
Adres:
Kumbaracı Yokuşu Tercüman Çıkmazı
No: 16/1 34433 Beyoğlu İstanbul
Tel +90 212 292 80 45
Fax +90 212 292 80 46

Cemal Demir - Reprorealismus

Zihinde başlayan sanatsal üretim süreci açığa çıkmaya ve üretim sürecinin diğer bileşenleriyle buluşmaya başladığı andan itibaren farklı etkenlerle değişmeye ve dönüşmeye başlar. Sanatsal üretimin pazara çıkma ve paylaşma aşamasında sanatçı – galerici – alıcı (piyasa) ilişkileri içerisinde bazen gönüllü çoğu zamanda istem dışı bu etkenlerin etkisi altında kalmaya başlar.. En başta uslup dayatması sanatçının özgürce yaratma ve varolma isteğinin üzerinde en önemli engel haline dönüşmeye başlar. Sanatçı bir yandan özgürce yaratma, kendine yabancılaşma ve aykırı duruş sergileme isteği diğer yanda sözünü ettiğimiz açmazlar arasında sıkışıp kalır. Yinede her şeye rağmen sanatçının bu aykırı olma istek ve eylemi içe kapalıda olsa sürmeye, gerektiğinde sadece kendisi için üretmeye devam eder. Fakat bu üretimin sunumu ve ortaya çıkması konusunda ikirciklidir.

İşte tam da bu noktada “Yastık Altı” projesi sanatçının bu süreçte bir oyun olarak baktığı, bazen kendine yabancılaştığı, çeşitli kaygılarla ortaya çıkarmak istemediği yada bir şekilde değerlendiririm diyerek bir kenarda beklettiği aykırı işlerin (resim, heykel, video, fotoğraf, çeşitli özel nesneler) özgürce sergilenebilmesi ve sunulması projesidir… Bu proje bir yönüyle de sanatçının saklı kalmış yanının ortaya çıkartılması eğer isterse paylaşma eylemidir.

Sergi düzenlemesini Arte İstanbul Sanat Ekibi ve Selahattin Yıldırım’ın üstlendiği proje 5 Ekim – 12 Kasım tarihleri arasında Arte İstanbul’da gerçekleşiyor.

Sanatçılar : Ahmet Sarı, Alp Tamer Ulukılıç, Altan Çelem, Antonio Cosentino, Ardan Özmenoğlu, Arzu Başaran, Burcu Perçin, Cemal Demir, Cemil Güç, Denizhan Özer, Ergin İnan, Füruzan Şimşek, Gül Ilgaz, Günay Demir, Günnur Özsoy, Harun Antakyalı, İrfan Önürmen, Karolin Fişekçi, Kersten Thieler-Küche, Komet, Marika Wille-Jais, Mustafa Horasan, Mustafa Özel, Nazan Azeri, Özdemir Altan, Özgür Korkmazgil, Petra Heöcker, Selahattin Yıldırım, Temür Köran, Tuğrul Selçuk, Yunus Tonkuş. ✪