Sanatorium “Kural Yok // No Rules” Sergisi

“İyi fotoğraf için kural yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır.”
Ansel Adams

Sanatorium Sivil Sanat İnisiyatifi’nin 2010-2011 sezonu açılış sergisi “Kural Yok”, fotoğraf sanatının klasik anlamdaki ışık, renk, kompozisyon, içerik ve teknik anlayışının dönüşüme uğradığı bir süreci gözler önüne seriyor. Güncel sanatın artık her türlü medya ve malzemeden yararlanarak kendini ortaya koyduğu çağımızda, fotoğraf da kuralların ötesinde çıktığı yolculuğuna türlü değişimlerle devam ediyor. Bu bağlamda, zamanımızın sanat yapıtlarında estetik mükemmellik alışılagelenin dışında aranırken; fotoğraf da, gösterdikleri, gösterme biçimleri ve çeşitli teknolojilerle işbirliği yapmasıyla yeni bir form kazanıyor. “Kural Yok”da yer alan yapıtlar, günümüzde çağdaş Türk fotoğrafının ulaştığı sınırlar ve bu sınırların ileride nerelere kadar uzanacağıyla ilgili ipuçları veriyor.

14 Eylül – 9 Ekim tarihleri arasında Sanatorium Çağdaş Sanat Galerisi’nde devam edecek sergi; Ahmet Elhan, Alp Esin, Arif Aşçı, Burcu Aksoy, Ferit Kuyaş, Murat Germen, Orhan Cem Çetin ve Sıtkı Kösemen’ in fotoğraf yapıtlarını bir araya getiriyor.

 ✪

sanatorium

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]