[Seydi Murat Koç] Vertigo

Hipergerçek bir anlayışla ifade bulan kent silüetleri, tasarımın yeniden tasarımıyla hacim kazanan çelik yapılar ve büyük şehirlerin baş döndürücü karışıklığı içinde taştan ve etten vücut bulan insan karakterler...
Ekim '12

Toplumun günlük yaşam döngüsünde gerçek boyutta bir karşılığı olmayan ancak tuvalin sınırları içinde kendi hikayesi etrafında kurgulanan bir gerçeklik. Hipergerçek bir anlayışla ifade bulan kent silüetleri, tasarımın yeniden tasarımıyla hacim kazanan çelik yapılar ve büyük şehirlerin baş döndürücü karışıklığı içinde taştan ve etten vücut bulan insan karakterler.

‘Vertigo’, dünyaca ünlü ya da inşa edildiği kentin tarihsel ve sosyal yapısında önemli yer tutan mimari yapıların, varlık nedenlerinin ötesine geçerek, sanatçı- izleyici- sanat eseri üçgeninde etkileşimsel bir sürecin gerçekliğe dönüşmesine tanıklık ediyor.

Seydi Murat Koç’un akrilik ve yağlı boya ile hayata geçirdiği resimlerinde zemini oluşturan öğeler, ya üst üste bindirilerek ya da birbirine eklenerek yeniden tasarlanan mimari yapılar ve eklektik bir izdüşümle bütününden ayrılan kent silüetlerini içerir. Bu bağlamda sanatçının yeniden kurguladığı mimari düzen, gerçek ötesi bir gerçekliğe tutunarak simülasyon fikri ile örtüşmektedir.

Kentin tarihi dokusu, günün teknoloji ve tasarım anlayışını yansıtan çağdaş mimari yapılar ile grift bir birliktelik sergilerken; sanatçı geçmişin yaşanmışlık ve bilgi birikimi ile gelecek fikrini şimdinin anında imliyor.

Cagla Cabaoglu Gallery’de ilk kişisel sergisini açacak olan Seydi Murat Koç, bu sergide ‘Yerden Yüksek’ ismini verdiği çalışmalarından birinci ve ikinci dönem işleri izleyiciyle paylaşacak.

Abdi İpekçi Cad. Lalezar Apt.
(Kat: 2) No: 49/8 Teşvikiye/İstanbul
2 EKİM – 2 KASIM 2012

Ayrıntılı Bilgi İçin;

gallery@caglacabaoglu.com
 ✪

Önceki

[Allan Sekula] Birleşmeyen Filmler 1972-2012

Sonraki

Yerden Yüksek, Duvarların Arkasında ve Temelin Altında