Sıcak şarap

İstanbul tufanlarda kayboladursun soğukların tüm ülkeyi etkisi altına almasıyla sıcak içeceklere ilgi yönelmekte. İş yerine uygun bir içecek kabul edilmese de iş dönüşü evde şipşak hazırlayabileceğiniz sıcak şarap, günün yorgunluğunu atmaya ve dertsiz, tasasız bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Umarım. Tarif, her zamanki gibi esnek, dileyen püf noktalarını da dikkate alarak karışımı zenginleştirebilir ya da sadeleştirebilir.

Sıcak, sıcacık şarap...Malzemeler:

1 şişe kırmızı şarap
1 çubuk tarçın
1 çubuk vanilya
1 elmanın kabuğu
2 adet muskat
1 portakal
8-10 karanfil
Yarım limon kabuğu rendesi
7-8 çay kaşığı esmer şeker
Yarım bardak su

Suyun içine şekerleri ekleyip kaynatın ve soğumaya bırakın. Karanfili birkaç parçaya bölüp portakala saplayın ve diğer bütün malzemelerle birlikte tencereye koyun, kısık ateşte ısıtın.

Püf noktaları:

-Tencere küçük ama derin olmalı.
-Kısık ateş anahtar kelime, yoksa şarap kesilir ve acı bir tat oluşur. Hem alkolü de uçar!
-Orta kalite bir şarap kullanılmalıdır, yıllanmış şaraplarınızı ziyan etmeyiniz, etseniz de orta kalitenin altında bir tat elde edersiniz.
-Tarçın ve vanilya toz halinde kullanılmamalıdır; hem içeceğin renginde bulanıklık yapar hem de keskin ve de baskın bir tada sebep olurlar.
-Su yerine çay, kırmızı yerine beyaz şarap kullanabilir, şeker yerine bal ekleyebilirsiniz.
-Leblebi, kestane, fıstık gibi atıştırmalıklarla servis edilebilir, nefis!
-Karışıma damak zevkine göre aşure kıvamına getirip abartmadan kuru üzüm, kayısı, incir gibi yemişler, kurutulmuş diğer meyveler eklenebilir.
-Büyük, küçük herkesin içebileceği bir içecektir, günde 1 bardak şarap zihin açıklığı verir, kan yapar.

Sağlığınıza! ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]