Sovyet punkları, Rusya pankları

Moskova ziyaretimizde bizi en çok şaşırtan detaylardan biri, Tretyakovsky Müzesinde sovyet punklarının, gayet güzel ve şık giyimli, kollarında Dior çantalar olan kızlarla kolkola müzeyi ziyaret etmesi olmuştu.
Mart '10

Moskova ziyaretimizde bizi en çok şaşırtan detaylardan biri, Tretyakovsky Müzesinde sovyet punklarının, gayet güzel ve şık giyimli, kollarında Dior çantalar olan kızlarla kolkola müzeyi ziyaret etmesi olmuştu. Giysilerin statü ve sınıf ayrımına normalden fazla, yoğun olarak işaret ettiği bizim gibi ülkelerden gelenleri şaşırtabilirdi. Rusya’da ise, giyim daha çok bir tavırdı. Anlaşılan farklılıkları giysilerle belli etme yolu tercih edilmiyordu.

Sovyet dönemi punklarına gelince, dönemin otoriter devleti, her şeyi kontrol etme refleksinin uzantısı olarak,insanların dinlediği müziğe ya da giydiği elbiseye karışıyor, düzenlemeler getiriyordu. Bu açıda bakıldığında, sovyet punkları, yolda yürüdüklerine polis tarafından dünyanın herhangi bir ülkesine göre daha sık çevriliyordu. Şu an bile oldukça kitch gözüken bu görsellerdeki insanların o zamanlarda, baskı altında ve gri bir hayatta dünyayı renklendirdiğini, gökyüzünü boyadıklarını düşünüyoruz. Sovyet punkları, bu açıdan bakınca oldukça sempatik gözüküyorlar. ✪