Steinlen’in kedileri

19.yy’ın uzmanlaşmış kedi tasarımcıları vardı. Sokaklarda posterlerde bol bol kullanılırdı kedi çizimleri. Biraz gizem, biraz oryantalizm, biraz da reklamlarda henüz kadın ve çocuk faktörleri keşfedilmediğinden olabilir.

İsviçre doğumlu Fransız Théophile Alexandre Steinlen (1859–1923), Art Nouveau’nun has tasarımcısı, kedi çizimleriyle öne çıkıyordu. Le Rire ve Gil Blas dergilerine sürekli iş gönderdi. [Dergi illüstrasyonları]

Steinlen’in kedileri, genellikle hareketlidir. Ya kavga ediyorlardır ya da birazdan başlarını belaya sokacaklardır. Haylazlık yapacak gibi dururlar. Özellikle, çizgi roman gibi olan yapıtlarında bu durum sıklıkla görülür.

Steinlen’in kült olmuş ve algılara yerleşmiş kedisi ise, Paris’in avangart kabarelerinden Le Chat Noir/Kara kedi için yaptığı, aslınızı astarınızı biliyorum der gibi bakan kedisidir.

Steinlen, toplumsal gidişattan rahatsızlığını yüksek sesle dile getiren biri olduğundan, yüzlerce çalışmasını takma isimle yayınlamıştır. Bugün Fransa’da hemen her hediyelik/turistik eşyada çizimine rastlanabilecek bu önemli ressam/çizer/tasarımcı, 1923 yılında öldü. Montmartre’de sonsuz uykusunda, yanından geçen kedileri hissetmektedir.

Steinlen işlerine bakmak için.

Steinlen kedi çizgi hikayeleri:


Steinlen’in kedileri ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]