Strummer’ın Donetsk’i Kadıköy’de

Futuristika’nın yazarları daha önce, Joe Strummer’ın iflah olmaz bir Chelsea fanı olduğunu söylemişti. Futbol ile ilgilenen ve bir Arsenal-Shaktar maçı sonrasında Shaktar Donetsk ile ilgili şarkı yazan Strummer’ın bir başka futbol şarkısında konu ise, İngiltere’deki ünlü kaptan Tony Adams’dı. Yine Shaktar’a dönersek, Strummer’ın takımı 20 Mayıs’ta Kadıköy’de, son kez düzenlenen UEFA Kupası için finalde olacak, Almanya’nın Werder Bremen’ine karşı, Strummer’ın ruhu Kadıköy’de olacak. Şöyle diyordu Shaktar Donetsk isimli şarkıda Strummer: “Ukrayna’da mülteci babasından anı / yünlü Shaktar Donetsk kaşkolunu / sardı boynuna özgürlük bayrağı diye / gerçekten istersen dedi, ulaşırsın varmak istediğin yere…” Sözlerin tamamı. Lucescu’ya rağmen, Ukraynalı maden işçilerinin takımı kupayı alsın gitsin isterim ben, ne de olsa söz konusu topraklarla yarenlik etmişliğimiz var.

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]