[Studio 4 İstanbul] Olmamış mı?

Studio 4 İstanbul, 18. İstanbul Tiyatro Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Olmamış mı? ile büyüdüğümüz dünyanın bugünümüzü nasıl şekillendirdiğini araştırıyor.
Kasım '12

Studio 4 İstanbul, 18. İstanbul Tiyatro Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Olmamış mı? ile büyüdüğümüz dünyanın bugünümüzü nasıl şekillendirdiğini araştırıyor. Olmamış mı? Ekim ayında Almanya’nın Braunschweig kentindeki Internationale Theaterwerkstatt’ta iki gösterim yaptı ve Haziran 2013’te Almanya’nın önde gelen tiyatro festivallerinden TheaterFormen’e Türkiye’den davet edilen ilk yapım oldu.

Sahne Hal

Adres: Eski Osmanlı Sokak No:3/A Mecidiyeköy (Şişli Emniyet Müdürlüğü Otoparkı Yanı)

Telefon: 0212 274 74 78

Türkiye’nin, kendimizin bugünkü gerçekliğini anlayabilmek için 90lar kuşağından bir grup oyuncu ve sanatçı (90larda) Türkiye’de büyümek ve genç olmak temalarını müzik, video ve kişisel tarih anlatılarının yardımıyla sahne dilinde araştırıyor. Tiyatro, müzik, film, edebiyat, tasarım ve başka alanlardan sanatçıların ortak bir anlatının parçası olarak bir araya geldiği bu kolajın temel malzemeleri sanatçıların kişisel tarihlerinden anekdotlar, kafalarında dönüp duran 90lardan bugüne taşınmış sesler ve imgeler, 90lar görselliğini yeniden yaratan epizotlar danslar, şarkılar, yarışmalar…

Studio 4 İstanbul Studio 4 İstanbul, 2002 yılından bu yana tiyatro ve sinema alanlarında çeşitli disiplinlerden sanatçılarla New York ve İstanbul’da özgün çalışmalar gerçekleştiriyor. Tiyatroyu seyircinin önünde, seyirci ile birlikte yeni bir dünya inşa etme eylemi olarak yapıbozumcu bir yöntemle ele alan topluluğun ödüllü kısa film ve tiyatro çalışmaları aralarında ABD, Fransa, Kanada, Brezilya, Rusya ve Japonya’nın da bulunduğu yirmiyi aşkın ülkede sergilendi. Topluluk İstanbul’da son olarak farklı söylemi ve teatral yapısı ile öne çıkan Atış Serbest (2010) ve müzikal performans Bugün Aşık Olucam (2012) adlı oyunları gerçekleştirdi.

Yönetmen – Fatih Gençkal

New York’taki CUNY Brooklyn College’den Oyunculuk Yüksek Lisansı’nı aldıktan sonra off-­-Broadway’de ve New York’un alternatif downtown tiyatrolarında birçok performans gerçekleştiren Fatih Gençkal 2010 yılında JKB Theater’da gerçekleştirdiği The Dot ile yönetmenliğe adım attı. İstanbul’a döndükten sonra garajistanbul/Theater Freiburg ortak yapımı Cabinet projesi ve Tiyatro Sıfırnoktaiki yapımı Disosya Harikalar Dünyası’nın yanı sıra Studio 4 Istanbul yapımı Atış Serbest’te oyuncu olarak yer aldı. Oyunculuğun yanı sıra Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda Çağdaş Oyunculuk Teknikleri üzerine ders veren ve performanslar tasarlayan Gençkal’ın oynadığı ve yönettiği oyunlar aralarında Kanada, ABD, İspanya, Avusturya ve Almanya’nın bulunduğu birçok ülkede sergilendi.

Yönetmen: Fatih Gençkal / Dramaturji: İbrahim Halaçoğlu

Oyuncular: Murat Mahmutyazıcıoğlu, Zinnure Türe, Şafak Ersözlü, Firuze Engin, Hicran Demir

Ses Tasarım: M. Ozan Tekin, Sinan Tınar

Yönetmen Yardımcısı ve Işık Tasarım: Utku Kara

Ayrıntılı bilgi, görsel ve video için

studio4istanbul.blogspot.com, studio4istanbul.com

e-mail: mfgenckal@gmail.com, studio4istanbul@gmail.com

tel: 0555 655 67 05 (Utku Kara), 0541 201 37 13 (Fatih Gençkal)

 

  ✪

Önceki

Simurg: Her şey bir tutam mavi uğrunaydı…

Sonraki

[Franz Kafka] Toplumun gör demediği