Süleyman Erguner ile ney ve Neyzen Tevfik

İstanbul Modern’in “Çok Sesli: Türkiye’de Görsel Sanatlar ve Müzik”sergisinin girişinde yer alan “Repertuar” araştırma çalışması, Neyzen Tevfik’i ve ney kültürünü, Maide Arel, Cihat Burak, Mahmut Cüda, İbrahim Safi ile Fikret Mualla’nın çalışmaları üzerinden incelemeye açıyor. Sergi, Neyzen Tevfik’in parçalarından derlenen “Hiç”in “Azab-ı Mukaddes”i albümünden seçme yapıtlara ve şairin sesinden Geçer şiirine yer veriyor. “Çok Sesli” sergisi kapsamında, Neyzen Tevfik’in mutlak bir özgürlük arayışıyla temel aldığı “hiçlik” anlayışının en yetkin örneklerini; tasavvufi bir aşkla inşa ettiği, çeşitli dallardaki üretimlerini merkez alan bir etkinlik düzenleniyor. Usta bir hiciv şairi olan Neyzen Tevfik’in kişiliği, yaşam anlayışı, edebiyatı ve müziğinin konu edinildiği bu etkinlik, Neyzen
Ekim '14

İstanbul Modern’in “Çok Sesli: Türkiye’de Görsel Sanatlar ve Müzik”sergisinin girişinde yer alan “Repertuar” araştırma çalışması, Neyzen Tevfik’i ve ney kültürünü, Maide Arel, Cihat Burak, Mahmut Cüda, İbrahim Safi ile Fikret Mualla’nın çalışmaları üzerinden incelemeye açıyor. Sergi, Neyzen Tevfik’in parçalarından derlenen “Hiç”in “Azab-ı Mukaddes”i albümünden seçme yapıtlara ve şairin sesinden Geçer şiirine yer veriyor.

“Çok Sesli” sergisi kapsamında, Neyzen Tevfik’in mutlak bir özgürlük arayışıyla temel aldığı “hiçlik” anlayışının en yetkin örneklerini; tasavvufi bir aşkla inşa ettiği, çeşitli dallardaki üretimlerini merkez alan bir etkinlik düzenleniyor. Usta bir hiciv şairi olan Neyzen Tevfik’in kişiliği, yaşam anlayışı, edebiyatı ve müziğinin konu edinildiği bu etkinlik, Neyzen Doç. Dr. Süleyman Erguner’in katılımıyla gerçekleşecek.9 Ekim Perşembe saat 19.00’da Süleyman Erguner, Neyzen Tevfik üzerine olan uzun soluklu çalışmalarını ziyaretçilerle paylaşacak.

“Çok Sesli” sergisinin girişinde yer alan “Repertuar” alanında düzenlenecek etkinlik ücretsizdir.

Süleyman Erguner

1957’de İstanbul’da doğdu. Neyzen ve Bestekâr Süleyman Erguner’in torunu; Neyzen Ulvi Erguner’in oğludur. Babası Ulvi Erguner rehberliğinde, beş yaşından itibaren ney üflemeye ve Türk müziğini öğrenmeye başladı. İlk yurt dışı konserini 1975’te Polonya’da verdi. 1975’te açılan sınavla TRT İstanbul Radyosu’nda ney sanatçısı oldu. 1976-1985 yılları arasında İstanbul Belediyesi Türk Müziği Topluluğu’nda yer aldı.

1986 yılında Ney Metodu’nu, 2005 yılında Rauf Yekta Bey ve Neyzen Erguner kitaplarını yayınlayan Erguner,1994 yılında ise ney albüm literatüründe önemli bir yeri olan Şah Ney albümünü yayınladı.Türkiye Yazarlar Birliği’nce, 1997’de Yılın Sanatçısı seçilen Erguner, 2003 yılında Avrupa Topluluğu’nun “Akdeniz Kültürleri ve Müzikleri Projesi” bünyesinde gerçekleştirdiği İstanbul I. Uluslararası Ney Buluşması Festivali’nin sanat direktörlüğünü üstlendi ve bu kapsamda Türk ve yabancı neyzenlerle  konserler verdi. Girift çalgısını yeniden yapıp, 2010’da dünyanın ilk Girift albümünü yayınladı. TRT bünyesinde ney icracılığı ile Klasik Türk Müziği ve Tasavvuf Müziği koroları şefliğinin ardından, TRT Müzik Dairesi Başkanı olarak görev yaptı ve 2006’da bu kurumdan emekli oldu.

Süleyman Erguner halen, Türkiye ve çeşitli ülkelerdeki konserlerinin yanı sıra; kitap ve albüm çalışmalarını Okan Üniversitesi Radyo-TV Programcılığı’nda; Ney, Dini Müzik ve Müzikoloji alanlarındaki öğretim üyeliğini ise İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda sürdürmektedir. ✪

Önceki

Sözcükler, Nesneler, Kavramlar

Sonraki

Brain Pyramid – Chasma Hideout