Tarihte bu hafta: 9-15 Ağustos

Gündelik yaşam içerisinde zaman kavramı 24 saat gibi bir dilimle kısıt iken, öyle günler varolmuştur ki, insanlık tarihine imza niteliğinde mührünü basmış veya sosyolojik değişimlere gebe bırakmıştır. Dünya tarihine mal olmuş böylesi günlerden...
Ağustos '10

Gündelik yaşam içerisinde zaman kavramı 24 saat gibi bir dilimle kısıt iken, öyle günler varolmuştur ki, insanlık tarihine imza niteliğinde mührünü basmış veya sosyolojik değişimlere gebe bırakmıştır. Dünya tarihine mal olmuş böylesi günlerin yanında,  zaman zaman alt kültür-karşı kültür notlarını da aktaracağımız bu köşede sizlerle paylaşmak istedik. Gregoryen takvim ya da Miladî takvime göre yılın 221. ile 227. günleri arasında yaşanan dünyevi gelişmeler…

9 Ağustos 1945

• Amerika Birleşik Devletleri, Japonya’nın Nagazaki şehrine atom bombası attı: yaklaşık 70.000 kişi o anda öldü.

10 Ağustos 1994

• Üretimi Alcatel Aerospatial Space Industries tarafından yapılan Türkiye’nin ilk uydusu Türksat 1B, Fransız Guyanası’ndaki Kourou Üssü’nden fırlatıldı. Böylece Türkiye, uzayda uydusu olan 18 ülke arasına girdi.

11 Ağustos 1961

• Tramvaylar ilk kez 1842 yılında Amerika’da (New York), 1854’te Avrupa’da (Paris) ve 1860’da İngiltere (Londra)’de görülürken İstanbul’da 3 Eylül 1869 tarihinde Tophane-Ortaköy hattında çalışmaya başlamıştı.

11 Ağustos tarihinde 92 yıldır hizmet eden, yolcuları bir yerden bir yere taşıyan tramvaylar seferden kaldırıldı.

12 Ağustos 1910

• İstanbul Moda’da ilk tenis kortu açıldı.

13 Ağustos 1966

• Çin Halk Cumhuriyeti’nde Mao Kültür Devrimini ilan etti. Çin Kültür Devrimi, tam adı Büyük Proleter Kültür Devrimi, Bolşevik Devrimi’nin amacından uzaklaştığı kanısına varan Mao, Büyük Atılım’ın neden olduğu ekonomik çöküntüden kurtulmak amacıyla da uyguladıkları programlara karşı duyduğu kuşkunun karşıt hareketi olarak bu devrimi başlattı.

14 Ağustos 1893

• Dünyada ilk kez Fransa otomobillere plaka uygulamasını başlattı. ✪

Dünyada ilk kez Fransa otomobillere plaka uygulamasını başlattı
Dünyada ilk kez Fransa otomobillere plaka uygulamasını başlattı.

İstanbul Moda’da ilk tenis kortu açıldı
İstanbul Moda’da ilk tenis kortu açıldı.

Mao Kültür Devrimini ilan etti
Mao Kültür Devrimini ilan etti.

Önceki

SODAmore YAZ 2010

Sonraki

Troçki’nin Hayaletleri sergisi devam ediyor!