Uluslararası Ruanda Ceza Mahkemesi Başsavcısı Bilgi Üniversitesi’nde konuşmacı

Uluslararası Ruanda Ceza Mahkemesi (ICTR) Başsavcısı Hassan Bubacar Jallow İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin konuğu olarak 12 Ekim 2011 Çarşamba, saat 17.00’de, üniversitenin Dolapdere kampüsü, Mahkeme Salonu’nda bir konferans veriyor.

Jallow, Afrika’nın tanınmış hukukçularından. 10 yıl boyunca Gambiya Adalet Bakanı olarak hizmet etmiş, aynı ülkenin temyiz mahkemesinde yargıçlık yapmış, Afrika İnsan ve Halkların Hakları Şartı’nın hazırlanmasında yer almıştır.

ICTR, Birleşmiş Milletler tarafından, 1994’te, Ruanda’da meydana gelen, soykırıma varan kıyımların büyük sorumlularının yargılanması amacıyla kurulmuş bir uluslararası ceza mahkemesidir. Tanzanya’nın kuzeyindeki, Aruşa kentinde faaliyette bulunuyor.

Bu Mahkeme’nin hukuki faaliyetleri konusunda bir çalışmalar dizisinde bulunmak amacıyla, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Turgut Tarhanlı ve Fakülte mensubu üç öğretim üyesinden (İdil Işıl Gül, Ragıp Barış Erman ve Galma Jahic) oluşan BİLGİ Hukuk delegasyonu, geçen ay Mahkeme nezdinde bir ziyarette bulunmuştu. Başsavcının Bilgi Üniversitesi’ni ziyareti, süregelen bu hukuki ve mesleki işbirliği kapsamında yer alıyor.

Başsavcı Jallow’un Bilgi Üniversitesi’ndeki konferansı “International Criminal Law Through the Practice of the ICTR: Problems and Prospects” başlığını taşıyor. 45 dakikalık bir sunumun ardından, katılımcıların soru ve cevaplara ayrılacak tartışma bölümü düzenlenecek. Konferans katılıma açıktır. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]