Yaşayan öl-dürül-ene karşı

Everyone Ever in the World, bugüne kadar dünyada yaşayan insanlarla, savaşlarda, katliamlarda, toplu cinayetlerde ölenlerin sayılarını işleyen bir poster çalışması. Poster, M.Ö. 3200 – M.S. 2009 arasında kalan dönemi kapsıyor ve incelenen kayıtlı tarihi çatışma sayısı binin üzerinde. Posterde sağ yukarı tarafta dizilmiş noktalar, M.Ö. 3000 – M.S. 2000 arası insanlık tarihinin en kanlı dönemini gösteriyor. Sol alttaki büyük nokta ise sonraki bin yılda birbirimize duyduğumuz düşmanlığı.

Posterin yapımında kullanılan veriler, bugüne kadar kayıt altına alınmış doğum oranları, nüfus sayımları gibi resmi rakamlardan oluşuyor. Yaşam ve ölümün mide bulandıran gerçekliğinde, kayıtlı insanlık tarihinin dediğine göre toplamda yaşamış insan sayısı 77.6 milyar, öldürülmüş insan sayısı ise 969 milyon. Yüzde 1.25 civarında bir oran ki beklenenden az olması insanı şaşırtıyor.

Posteri satın almak için: Counter Objects

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]