Yaşayan öl-dürül-ene karşı

Everyone Ever in the World, bugüne kadar dünyada yaşayan insanlarla, savaşlarda, katliamlarda, toplu cinayetlerde ölenlerin sayılarını işleyen bir poster çalışması.
Mart '10

Everyone Ever in the World, bugüne kadar dünyada yaşayan insanlarla, savaşlarda, katliamlarda, toplu cinayetlerde ölenlerin sayılarını işleyen bir poster çalışması. Poster, M.Ö. 3200 – M.S. 2009 arasında kalan dönemi kapsıyor ve incelenen kayıtlı tarihi çatışma sayısı binin üzerinde. Posterde sağ yukarı tarafta dizilmiş noktalar, M.Ö. 3000 – M.S. 2000 arası insanlık tarihinin en kanlı dönemini gösteriyor. Sol alttaki büyük nokta ise sonraki bin yılda birbirimize duyduğumuz düşmanlığı.

Posterin yapımında kullanılan veriler, bugüne kadar kayıt altına alınmış doğum oranları, nüfus sayımları gibi resmi rakamlardan oluşuyor. Yaşam ve ölümün mide bulandıran gerçekliğinde, kayıtlı insanlık tarihinin dediğine göre toplamda yaşamış insan sayısı 77.6 milyar, öldürülmüş insan sayısı ise 969 milyon. Yüzde 1.25 civarında bir oran ki beklenenden az olması insanı şaşırtıyor.

Posteri satın almak için: Counter Objects

 ✪