Yeni nesil, kırmızı kuşak

The Red Ribbon projesi Çin'in Qinhuangdao şehrinde bulunan Tanghe Nehri Parkı'nda hayata geçirilmiş bir proje.

Haziran '08

Tanghe Nehri kıyılarında kırmızı kuşak The Red Ribbon projesi Çin’in Qinhuangdao şehrinde bulunan Tanghe Nehri Parkı’nda hayata geçirilmiş bir proje. Pekin Turen Tasarım Enstitüsü ve Pekin Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Fakültesi işbirliğinde tasarlanan projede, nehir kıyısı boyunca uzanan 500 metrelik kırmızı renkte çelik platforma bir yürüyüş yolu eşlik ediyor. Dinlenme amacıyla kullanılan fiber çelik platform, geceleri, içine yerleştirilen aydınlatmalarla çevreyi de aydınlatıyor.

Öncesinde çöplerin döküldüğü bir alana açılan nehir kıyısının ıslah edilmesi ve bölgedeki doğal hayat, ekolojik dengeler korunarak halka açık bir mahal olarak tasarlanması amaçlanan proje, Amerika’da peyzaj mimarisi üzerine düzenlenen en prestijli ödül olan ASLA ‘da 2007 yılı Genel Tasarım kategorisinde Onur Ödülü’ne layık görülmüştü.

Çevredeki bitki örtüsü ve nehir ile kontrastı yakalamak için kırmızı renkte tasarlanan platform, gerek yerleştirilen boşluklarla bitkilerin büyümesine gerekse civardaki hayvanların nehir tarafına geçebilmesi için yapılan aralıklarla doğa ile tam bir uyum yakalıyor. Platforma eklenen 4 adet pavilion bulut şeklinde olup hem gözü okşuyor hem de bölgede yaşayanların buluşması için ortak bir nokta, güneşten, yağmurdan açık alanlara nispeten korunmak için bir sığınak görevi görüyorlar. Daha önceden çöplük olarak kullanılan boş alan ise yapılan 4 adet çiçek bahçesi ile değerleniyor.

Bu noktada, burada ise, insanın aklına kuruyan ya da hala kokan bir sürü dere geliyor, dere.
[simpleviewer=44,500,600] ✪