Yenmek için ye!

Bubbles, Buttercup, ve Blossom üçlüsünden oluşan Powerpuff Girls, gelmiş geçmiş en eğlenceli çizgi filmlerden bir tanesi, bilen -kaldıysa- bilmeyene anlatsın!
Mart '10

Bubbles (Mavi-Şeker), Buttercup (Yeşil-Baharat) ve Blossom (Pembe-Bilumum güzel şeyler) üçlüsünden oluşan Powerpuff Girls, gelmiş geçmiş en eğlenceli çizgi filmlerden bir tanesi, bilen -kaldıysa- bilmeyene anlatsın! İçerdiği şiddet ve 50’li yıllardan 80’lere popüler kültür göndermeleriyle belki çocuklara pek uygun değil ama çizgi filmin iyisinden anlayan yetişkinlere bire bir.

Şeker, baharat ve bilumum güzel şeyler katarak, “En güzel kız çocuğu”nu yaratmaya çalışan babaları Profesör Utonium, yanlışlıkla X kimyasalını da karışıma katınca, ortaya bir değil üç adet süper güçleri olan kız çoçuğu çıkar. Kızların süper güçleri arasında uçma yeteneği, enerjiyi yansıtmak, süper hız, süper güç ve süper sezgi gibi yetenekler bulunmakta, kızlar ayrıca süper şeker de. Bunların dışında herbirinin bir de diğerinde olmayan kendine özgü bir süper gücü var.

Dikkat! “Söylemeseydin ama, aaa!” diyecek okumasın… Aslında kızlardan en sert mizaçlı olan Buttercup dilini kıvırabilmek (Nasıl bir harekettir bu? Şöyle!) dışında kendine özgü herhangi bir süper güce sahip değil. Üstelik ismi de kızkardeşlerinin isimleriyle uygun olsun diye uydurulmuş. Bu konularda eziklik hissetmesiyle iyice alevlenen kızgın yapısı, inatçılığı, huysuzluğu ve ortalığı yıkıp geçen kabadayı tavırları ile öne çıkmakta olan Buttercup da en az kızkardeşleri kadar duygusal aslında. Blossom içlerinde en akıllı olan, liderlik yapmakta gruba, kızların arasındaki denge unsuru, bazen kuralcılığıyla sıkıcı olabilir, anne rolünü üstlenmiştir. Bubbles ise en çıtı pıtı olan, oldukça naif, biraz sersem, hep çok masumdur. Diğerleriyle aynı yaşta olmasına rağmen grubun bebesidir.

90’lı yılların sonunda Cartoon Network’te yayımlanan çizgi dizi -bir süre sonra burada da gösterime girdi- çılgın bir hayran kitlesine sahip oldu kısa zamanda. Uyku vaktinden önce her gün dünyayı kurtaran kızlar, kimi zaman “Bana bak canavar, topla pılını pırtını ve yok ol bu dünyadan!” diye tehdit ederek kimi zaman da şiddet boyutları arşı aşmış bir şekilde savaşarak maceradan maceraya koştular. Bir yandan altlarını ıslatmak gibi yaşlarına uygun dertlerle uğraşırken, bir yandan da şehirlerini kötülüklerden korudular.

Kızlar hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan ve şuradan alabilirsiniz, şiddetle her bölümü izlemenizi tavsiye ederim. Gelelim bizi ilgilendiren bölüme…

İkinci sezonda yer alan bu bölüm, her çocuk kadar her ebeveynin de seyretmesi gereken bir bölüm. “Beat Your Greens” adlı bu bölümde, uzaylı sebzeler dünyayı istila etmeye kalkışırlar. Brokoli İmparatorluğu’nun amacı, önce kızların yaşadığı şehir Townsville’in, sonra da tüm dünyanın tarlalarını ele geçirmektir. Brokoli mangaları her yandadır, Powerpuff Girls iş başında! Fakat yardıma ihtiyaçları vardır, çünkü brokoli yiyen yetişkinler hipnotize olmaktadır. Sebzeden haz etmeyen çocuklarla iş birliği yaparlar ama tabi önce onları razı etmeleri gerekmektedir. “Sebzelerden kurtulmanın tek çaresi, onları yemek!” diyerek ortalığı ayağa kaldıran kızlar, gözyaşları içinde sebze yiyen çocuklarla birlikte dünyayı tabi ki kurtarırlar günün sonunda. Sebzelerden korkmayın, siz de sebze yiyin, yedirin!

İzle: Powerpuff Girls, Sezon 2, Beat Your Greens birinci bölüm ve ikinci bölüm.

 ✪

Önceki

Kassas 10+ “Oyuna gelmeyin oyuna gelin!”

Sonraki

Ejder’in siberpunk dönüşü