Youtube, dansın evrimi, Kuran ve tuvalet kağıdı

Internet medyası bazen, çoğunlukla, geleneksel yazılı ve görsel basından farklı mecralarda yer alabiliyor. Bunun en ilginç örneklerinden biri Youtube’da şimdiye kadar en çok izlenen video: Evolution of Dance, Dans’ın evrimi. Unutulmuş bir sanatı tekrar canlandırıyor: pandomim. Bu arada Makedonya’nın Yunan olduğu da idda ediliyor ve internet üzerinden bir haçlı seferi fiilen yaşanıyor. Ne alakası var diye soruyorsanız popüler kültür hezeyanı da tam burada başlıyor işte. < p class=”MsoNormal”>Evolution of Dance / Dansın evrimi, Internetin dünyada popüler kıldığı bir sanat varsa o da pandomim sayılabilir. Gerçi internet kendi sanatını icra edenlerin dış dünyaya en kolay ulaşım sağladığı yer artık. Kendi müziğini,
Ocak '08

Internet medyası bazen, çoğunlukla, geleneksel yazılı ve görsel basından farklı mecralarda yer alabiliyor. Bunun en ilginç örneklerinden biri Youtube’da şimdiye kadar en çok izlenen video: Evolution of Dance, Dans’ın evrimi.

Unutulmuş bir sanatı tekrar canlandırıyor: pandomim. Bu arada Makedonya’nın Yunan olduğu da idda ediliyor ve internet üzerinden bir haçlı seferi fiilen yaşanıyor. Ne alakası var diye soruyorsanız popüler kültür hezeyanı da tam burada başlıyor işte.

<

p class=”MsoNormal”>Evolution of Dance / Dansın evrimi,

Youtubedaki dans fenomeniInternetin dünyada popüler kıldığı bir sanat varsa o da pandomim sayılabilir. Gerçi internet kendi sanatını icra edenlerin dış dünyaya en kolay ulaşım sağladığı yer artık. Kendi müziğini, kendi edebiyatını, kendi gazetesini, kendi sanatını yaratıyor internet. Aracılar ortadan kaybolurken, sözsüz sanat pandomim ortaya çıkıyor.

Bunlardan, bir elemanın dans figürlerini sergilediği videosu “Evolution of Dance”, Youtube’da tarihin en çok izlenen video’su oluyor: 62 milyon kez izlenmiş.

İlginç olan nokta, sözkonusu videoda izlenme sayısının tersine yapılan yorum sayısı az miktardayken, Youtube’da polemiğin ve küfür savaşlarının tavan yaptığı videolarda, insanın kendinden olmayana duyduğu nefret açık olarak görülebiliyor. Aşağıdaki iki video ve altındaki yorumlar bu durumun Youtube’daki en net (ve en popüler) ispatıdır.

Videolardan İslam ile ilgili olanı, bir kadının konuşmasına İngilizce altyazı ile Batı kültürünün ne kadar çağdaş ve Arap dünyasının ne kadar geri kalmış olduğunu anlatırken 200.000 yorum yapılacak kadar ilgi çekebiliyor, sadece bir kaç ayda ((Taraflı propaganda kültürünün güzel bir örneği)).

dansevrim1.jpgBunlar dışında en ilginç ve internet medyasında en çok ilgi çeken “bir nevi politik” videoların birinde yine Türkleri görebiliyoruz.

Kuran ve tuvalet kağıdı (My freedom of speech / Benim ifade özgürlüğüm) isimli videoda tuvalet kağıdının Kuran-ı Kerim’den daha kullanışlı olduğu ifade ediliyor. Tahmin edilebileceği gibi bu videoya oldukça fazla miktarda, 60.000 yorum yapılmış ((İfade özgürlüğü ve hakaret arasında ince bir çizgi bulunur)).

Kuran ve tuvalet kağıdı

Bu videolar ve benzerlerinin altına yapılan yorumlarda, sadece bir klavye, bir monitör ve bir internet bağlantısıyla, tüm dünyaya fikirlerini sunuyor insanlar. Eğitim, araştırma, çalışma ve fikir yürütmenin oldukça nadir göründüğü bu feveran ortamında, insanlığın tahammülsüzlüğünün nereye geldiğini görmek bir yana, insanların teknolojiye uyum sağlama gerekliğini bir miktar burktuğunu da görebiliriz.

Benzer bir durum, Kuzey Irak ve terör sorunu nedeniyle ısrarla RTÜK’e yayın durdurma isteğinde bulunan mevcut hükümetin genlerinde de görebiliyoruz. Fevri yorumlar, dar alanda kısa paslaşmalar. Oysa artık habere ulaşmanın geleneksel olmayan yollarını kullanma düzeyi, yere düşüp patlayan şişedeki su gibi geniş alana hızla yayılıyor. Su damlaları en dıştakilere daha az ulaşıyor ama, onların ne önemi var ki? ✪

Önceki

Bir Star Wars aşk hikayesi: Red & Jonny

Sonraki

Global Monopoly için rekabet büyük