Şehirde punk bayramı

İstanbul, arka arkaya iki gün boyunca punk’a doyacak. Bu akşam Bronx Pi Sahne'de Alman punk rock grubu Die Toten Hosen , 1 Ekim akşamı ise, İngiltere’den çıkma, artık kült olmuş post-punk grubu New Model Army Ghetto'da sahne alacak.
Eylül '10

İstanbul, arka arkaya iki gün boyunca punk’a doyacak. Bu akşam Bronx Pi Sahne’de Alman punk rock grubu Die Toten Hosen , 1 Ekim akşamı ise, İngiltere’den çıkma, artık kült olmuş post-punk grubu New Model Army Ghetto’da sahne alacak. 30. yıllarını kutladıkları turne kapsamında konserler vermekte olan New Model Army ayrıca 2 Ekim’de Ankara’da konser verecek.

1994 Açıkhava Yağması

Die Toten Hosen, bundan tam 16 yıl önce, Açıkhava Tiyatrosu’nda alt grubun, dönemin Türk rock sahnesi için gururu Dr. Skull’ın olduğu bir konser vermişti. Şimdiki gibi sık konserin olmadığı dönemlerdi ve açıkçası, Türk seyirciler bir punk konserinde nasıl hareket ediliyor, tam anlamıyla hâkim değildi. Bu nedenle, coşkulu geçen konser sonlarına doğru, Die Toten hosen vokalisti Campino, pogo yapıp sahneden atlamakta olan seyirciye müdahale eden güvenlik görevlilerini engelleyip, seyirciye “Haydi hep beraber sahnede eğlenelim” dediğinde, büyük bir hata yapmış oldu. Sahneye çıkan seyirci, Die Toten Hosen’ın ekipmanını yağmalamayı tercih etmişti! Campino şaşkın gözlerle kenardan olanları izlerken, konser tam bir şamatayla sona ermiş oluyordu. Çıkışta Campino’yu bulup Türkiye böyle değil demek istemiştim ancak evlerine dağılan seyircinin ellerinde zil, tokmak, davul seti ve kablolar görünce, günü burada bitirmek daha iyi diye düşündüm.

Aradan geçen yıllarda, hem Türkiye’de müzik ve punk adına önemli gelişmeler oldu, hem de Die Toten Hosen, hiç ara vermeden kariyerine devam etti. 20 yılı aşkın tarihlerinde, sonuncusu 2008 yılı tarihli “In aller Stille” olmak üzere, 14 stüdyo albümü yayınladılar. Son albümlerinde romantik bir şarkı olan Auflösen’ın video klibini ünlü Alman yönetmen Wim Wenders yönetti.

Sık sık turneye çıkan ve tam bir sahne grubu olan Die toten Hosen elemanları ayrıca futbolla da yakından ilgili. Dünyada punk ile futbolun oldukça iç içe geçmiş alt kültür alanları olduğunu düşününce anlaşılır bir durum. Fanatik birer Fortuna Düsseldorf taraftarı olan grup elemanları, 2001-2003 yılları arasında sponsorları oldukları kulüplerine maddi destek için organizasyonlara katılmaktadır. Grubun ayrıca, Bayern Münih nefretini anlattığı “Bayern” isimli bir şarkısı da mevcut. Şarkıda şöyle diyor Die Toten Hosen: “Her şey olabilir hayatta, birçok şey yaşanabilir/ Ancak emin olduğum tek bir şey varsa/O da asla Bayern Münih’li olmayacağımdır!”

30 yıl hiç durmadan: Punk, politik ve hep romantik


İngiltere’nin önemli punk figürlerinden Justin Sullivan liderliğinde, Bradford çıkışlı New Model Army, yeryüzünde kendisine en bağlı seyirci kitlesi olan gruplardan biri olarak bilinir. 1984 yılında Vengeance ile kariyerine başlayan grup, 2009 yılındaki Today Is A Good Day ile birlikte, 11 stüdyo ve beş adet konser albümüne sahip. İsimlerini Birleşik Krallık tarihinde iç hesaplaşmalar sonucu krala karşı kurulan yarı-ordu sayılabilecek silahlı mücadele örgütünden alan grubun en sıkıntılı günleri, grubun kurucu elemanlarından, baterist Robert Heaton’ın 1998 yılında gruptan ayrılmasıyla oldu. Sonrasında, 2004 yılında kanserden ani ölümüyle her New Model Army hayranını yasa boğan Heaton, bugün hala konserlerde anılıyor.

New Model Army’yi diğer gruplardan ayıran önemli bir fark da, şarkı sözlerinin tam isabet olmasıydı. Müzikal anlamda, değişimden çekinmeyen grup, ilk yıllarında gotik-post punk şarkılar yazarken, ilerleyen yıllarda albümlerinde heavy metal’den etkilenmiş şarkılara da yer verdi. Tam hedefe giden şarkı sözlerinin yazılmasında, grubun politik duruşu yanında dinleyicisinin kalbini kazanmasında önemli olan bu insancıl tavırda, Justin Sullivan’ın hayat arkadaşı olan punk şair, romancı ve çizer Joolz Denby’nin etkisi büyüktür.

Justin Sullivan ise, kökleri 17. yy’a dayanan bir mezhep olan Quaker mensubu aileden gelmektedir. Quaker’lar, her türlü dini töreni, kiliseyi reddedip, şiddet karşıtı olan ve bireysel ahlaki değerlerin yüceliğine inanan bir topluluktur. Sullivan, çeşitli röportajlarında, kendini her zaman sol kesimde konumlandırmasındaki ısrarının, bir açıdan bu inanca bağlı olduğunu söyler. Punk ve futbol birbirine ayrı düşmez demiştik, Justin Sullivan’ın iyi bir Bradford City taraftarı olduğunu da hatırlatalım.

Birbirini takip eden iki gecede, şehirde, kendilerine has tavırları ve tarihleri olan, yaşayan en eski punk gruplarından ikisini izleyeceğiz. Dünyanın gidişatına inat, punk yaşıyor, isyan sürüyor diyenler orada olacak.

27 Eylül, Kadıköy

Bu yazı 29 Eylül tarihli Taraf gazetesinde daha kısa olarak yayımlanmıştır
 ✪