Dali’nin amansız arkadaşı

Bateau Anthotropic (Amanda Lear) - Salvador Dali - 1971

Futuristika! olarak, daha önce Salvador Dali'nin Alice Cooper'la yakın dostluğuna değinmiştik. Şimdi, yine Dali'nin garip bir arkadaşı Amanda Lear'in garip, bizarre kariyerine göz gezdiriyoruz.

Temmuz '09

Futuristika! olarak, daha önce Salvador Dali’nin Alice Cooper’la yakın dostluğuna değinmiştik. Şimdi, yine Dali’nin garip bir arkadaşı Amanda Lear’in garip, bizarre kariyerine göz gezdiriyoruz. Dali’nin arkadaşının bir groupie, disko kraliçesi ve punk olarak çakma kariyeri…

60’lı ve 70’li yıllarda, bir Marianne Faithfull kadar olmasa da, kadri bilinen, saygı gösterilen bir groupie’ydi Amanda Lear. Sonra birden ortadan kayboldu. Adı yıllar sonra, içinde birçok orjinal Dali resminin de bulunduğu Fransa’daki evinin yanmasına ve kocası Alain-Philippe Malagnac d’Argens ile 20 yıllık arkadaşı Didier Dieufis’ün ölümüne neden olan yangınla duyuldu. Dali’nin zamanında yakın ilgi gösterdiği bu kadının aslen nereli olduğu pek bilinmiyor. Söylenenlere göre annesi İngiliz, Fransız, Vietnamlı ya da Çinli olabilirmiş. Babasının da İngiliz, Rus, Fransız ya da Endonezyalı olduğu söyleniyor. Lear’in 1939 yılında Hanoi’de, 1941 ya da 1946 yıllarında Hong Kong’da doğduğuna dair söylentiler var. Kendisinin bir kız ya da erkek çocuğu olarak mı doğduğu da belli değil. Söylentilere göre, yirmili yaşlarının sonuna kadar erkek olan Amanda, daha sonra transseksüel oluyor.

Rolling Stones’dan Brian Jones ile tanışan Amanda, daha sonra 1965 yılında Dali ile tanışıyor; Dali ona “Ne kadar güzel bir kafatasın var” diyor. Bir başka söylentiye göre ise, Lear’in kafatasını beğenmesinin iki yıl sonrasında, Kasablanka’da Dr. Bourou’ya parasını ödeyip Lear’in cinsiyet değiştirme operasyonunu yaptıran da Dali’ydi.

Bir zamanlar erkek olduğunu reddeden Lear, bu söylentilerin etrafını mit gibi çevrelemesinden yararlandı. Daha sonralar, kendisine bu yapay aurayı yaratan kişinin bazen Dali, bazen David Bowie olduğunu iddia etti. O, imaj danışmanlığı kavramı ortada yokken ortaya çıkmış bir popüler kültür nesnesi, “oluşturulmuş”, “iliştirilmiş” biraz garip biraz da absürd bir pop aracıydı.

Tanıştığında kim olduğunu bilmediği, Dali’yle arkadaşlığı yirmi yıl sürdü. Sonrasında, “Dali’den ayrılıp Londra’ya dönüşüm garip bir durumdu. Bir gün önce büyük Dali ile otururken, ertesi gün Londra’nın arka sokaklarında elemanın tekiyle joint içiyordum” demişti.

Lear groupie’lik dönemini, “Biriyle tek ihtiyacınız beş saat… Hepsi o kadar” diye özetlemişti. David Bowie ise, “sevgili” olarak nitelendirdiği tek kişi oldu. Sonrasında Bryan Ferry ile de takıldı ve Roxy Music’in “For Your Pleasure” isimli albümüne kapak kızı oldu.

70’li yılların başındaki Londra’da glam rock dönemleri yaşanıyordu, Lear dibine kadar içindeydi, punk alt kültürü oluşuyordu, Lear oradaydı.

Avrupa’nın disko kraliçesi

David Bowie’nin şekil ve destek vermesi ile, kendisini “Euro Disco Queen/Avrupa’nın Disko Kraliçesi” ilan etti. İlk albümü “I Am A Photograph” 1975 yılında çıktı. Bu tarihten itibaren seksenli yılların başlarına kadar disko albümleri çıkaran Lear, çeşitli kayboluşlar, geri dönmeler yaşamış olsa da, bugün hala kariyerine devam etmekte ve disko albümleri çıkarmaktadır. [Diskografi]

Dali’nin gençliğe armağanı

Lear, Dali ve karısına Avrupa gezileri sırasında eşlik etti, uzun yıllar hayatlarında yer aldı. Daha sonraları bu dönemi, Dali ile “ruhani evlilik” olarak adlandıracaktı. Dali onun şekillendiricisi, akıl hocası, hayat öğretmeniydi. Dali ve karısı Gala ise, yazının başında Amanda’nın yanarak ölen kocası Alain-Philippe Malagnac d’Argens ile yakınlaşmasını asla onaylamadı. Paris jet sosyetesinin haşarı çocuğu tadındaki bu adamla evlenmesine karşı çıktılar. Bu nedenle Dali ve Amanda’nın yolları ayrıldı. Amanda Lear yıllar sonra, Dali’nin ölümüne yakın bir kez daha ziyaret edecekti Dali’yi. Sanat koleksiyoncusu kocası ise, daha sonra elinde orijinal Dali tablolarıyla birlikte, belki de Dali’nin lanetiyle, 2000 yılındaki yangında ölecekti.

—Amanda Lear’in Dali ile takılırken tanıştığı ünlüler—

Pablo Picasso, Andy Warhol, Nico, Federico Fellini, Joe Dallesandro, Cathérine Deneuve, Rudolph Nureyev, Alfred Hitchcock, Robert Mapplethorpe, Jacques Tati, Aristotle Onassis, Brigitte Bardot, Gerard Malanga, Paul Morrissey, Lola Flores, Darryl F. Zanuck, Luis Miguel Dominguin, Miguel Bosé, Serge Gainsbourg, Jane Birkin, Yul Brynner, Mia Farrow, Monaco Prensi Rainier, Grace Kelly

Son not:

Amanda Lear ve Rolling Stones yıldızı Brian Jones bir dönem sevgiliydi. Sonuç: Rolling Stones’un “Miss Amanda Jones” isimli şarkısı oldu. ✪