[Post Köpek] Midye tavacınızın onayladığı tek fanzin!

Müşkülpesent, extraordiner, tokat gibi fanzinin müsebbibi Can Kemal anlatıyor.
Temmuz '12

İlk iki sayısı ile kanat kırıp yürek burkan,  görselleri ve verdiği sosyal mesajları ile (özellikle son iki sayı içindeki “İstanbul Üniversitesi Karşılama Komitesi” ve “Çevik Kuvvet”çalışması) körpecik beyinlere su serpen fanzin Post Köpek,  gözlerini “gözünü öldürürüm” nidası ile açtı. 3. sayısı ise taze çıktı.

Basılı olarak İstiklal Mephisto’dan ulaşılabilineceği gibi postkopek.blogspot.com/ adresinden de okunabiliyor. Ve hatta bununla kalmayıp pdf olarak indirilebiliniyor.

Lütfen O’nu kavganıza çağırın.

facebook.com/postkopekfanzin

#01, Kış 2012 İndir
#02, Bahar 2012 İndir
#03, Yaz 2012 İndir

Fanzinin müsebbibi Can Kemal, tam bir duygu sağanağı şeklinde modern zamanlarda fanzine emek vermek üzerine Futuristika! sorularını cevapladı.

Futuristika!: Sosyal medyanın böyle yoğun olduğu bir zamanda neden fanzin çıkarıyorsun?

Can Kemal [Post Köpek Fanzin]: Değil mi, ne kadar saçma. Fanzinden evvel benim de 2 senelik bir blog geçmişim vardı aslında. Bu bağlamda Post Köpek, sahalara ilk adımını sosyal medyanın köpeği olarak attı diyebiliriz. Fakat bi’ süre sonra sıkıldım, başka mecralarda yazayım dedim. Adet günlerini ve eski sevgilisiyle yaşadıklarını anlatan kız bloggerlardan olmadığım için kitap çıkartamadım. Fanzine aktım. Bir çok fanzin yazarı benim yaptığımın tam tersini yaptı/yapıyor. Okuyanlar cümlenin falsolu gelişinden bu durumu yadırgayacağımı düşünüyor olabilirler ama hayır; aslında olması gereken bu. İşin kolayına kaçarak ekmeğin hasını yemek türk çalışma kültürünün temel prensibidir. Bılogırlara özel yayınevlerinin falan oluşturulduğu bir dönemin içinde iken fanzine emek sarfetmek, fotokopici nazı çekmek, mekan mekan dağıtmak pek akıllı işi değil. Fakat Charles Bukowski’nin dediği gibi: ‘Some lives were made to be wasted.’ Umarım yeteri kadar cool olmuşumdur. Ahaha. 

Hangi fanzinleri okuyorsun? Takip ettiğin var mı?

Takip ettiğim fanzin yok. Etkilendiğim fanzinler var. Hayat Bir Pantolondur, Beni Asla Arama, Vagon, Skutır Forevır, Sünnet Fanzin. Sünnet Fanzin bok gibi aslında ama ‘Bunlar yapıyorsa ben neden yapmayayım lan’ dedim okuduktan sonra. Midye tavacı abiye dedim bunu, hak verdi.

Nasıl hazırlıyorsun? Belli bir yöntemin var mı?

Vallahi Word’de yazıyorum, görselleri de Photoshop CS5’te hazırlayıp Word’e atıyorum, sonra hepsini pdf formatına çeviriyorum. Kolay aslında ya.

Toplum hakkındaki düşüncelerin neler?

Bu soruya vereceğim cevabın satır uzunluğu ile anarşist alter-egomun yüzdelik düzeyinin doğru orantılı olacağını varsayarak: ‘%46 anarkopankım.’ diyeyim. ✪