SODA’dan sezon açılışı: Hanna Hedman “Kaçış” sergisi

SODA’da başlayan “Escape/Kaçış” sergisinde sanatçının 2008-2010 yılları arasında yaptığı farklı koleksiyonlardan çalışmaların yanında İstanbul’daki sergi için hazırladığı yeni çalışmaları da yer alıyor.
Eylül '10

6 Eylül Perşembe günü açılan sergi, Hanna Hedman’ın katılımıyla gerçekleşecek. SODA’da başlayan “Escape/Kaçış” sergisinde sanatçının 2008-2010 yılları arasında yaptığı farklı koleksiyonlardan çalışmaların yanında İstanbul’daki sergi için hazırladığı yeni çalışmaları da yer alıyor.

2003 yılından bu yana katıldığı sayısız sergilerin yanısıra, beş ayrı SOFA fuarında yer alan ödüllü sanatçı, en son geçtiğimiz Mayıs ayında Londra Saatchi Gallery’de düzenlenen Collect 2010 fuarında dikkatleri üzerine çekti.

Hanna Hedman her biri tek ve özgün, el yapımı olan büyük boyutlu eserleri, gümüş ve bakır ince plakaları işleyerek meydana getiriyor. Katman katman plakalar, tekrar tekrar anlatılan ve anlatıcıya göre detayları değişen hikayelere benziyor. Güzel ve çirkinin, gerçek ve hayalin bütünleştiği ayrıntı dolu heykel niteliğinde mücevherler tasarlıyor.

Stokholm’daki Platina ve New York’taki Ornamentum Gallery gibi çağdaş mücevher sanatın en önemli mekanlarında kişisel sergileri gerçekleşen Hedman’ın, farklı temalardan ilham alarak oluşturduğu, bu baştan çıkarıcı seçkisini 16 Eylül’den itibaren SODA’da görebilirsiniz.

Hanna Hedman
www.hannahedman.com

İsveç asıllı Hanna Hedman, Colorado’daki Western State College’da güzel sanatlar bölümünü bitirdikten sonra Yeni Zelanda ve İsveç’te kuyumculuk ve mücevher tasarımı üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır. 2003 yılından bu yana Yeni Zelanda, A.B.D., Polonya, İsveç, Hollanda ve Almanya’da katıldığı sayısız sergiler dışında 2006 yılından itibaren bir çok SOFA fuarına ve en son olarak 2010 yılında Londra’da “Collect”e katılmıştır. 2009 yılında Ornamentum Gallery (New York) ve 2010’da Platina Gallery (Stockholm) ve Hnoss Gallery (Gothenburg)’da kişisel sergileri olmuştur. Aldığı ödüller arasında 2009 yılında Viyana’da verilen “So Fresh Award” ve 2008’de Hollanda’da ikincilikle kazandığı “Annual International Graduation Show” yer almaktadır. Çalışmaları Pinotehek der Moderne (Münih), Röhsska Museet (Gothenburg), Nationalmuseum (Stockholm), Konstfack (Stockholm), Otago Polytechnic (Dunedin) gibi koleksiyonlarda yer almaktadır.

“Kaçış”, Eylül-Ekim 2010

“Varoluş korkutucu ve yaşadığımız zalim dünyaya tutunmak, etrafımızda olup bitenlerle başa çıkabilmek için hepimizin geliştirdiği stratejiler var. Fantazi dünyamızı bir çıkış kapısı ya da hayatta kalma stratejisi olarak kullanabiliriz ve bir insanın kişiliği, gerçekliği barındırdığı ölçüde fantaziler de barındırabilir. Kavramsal olarak, bazen güzel ancak aynı zamanda da melankolik ve karanlık ayrıntılarla dolu dünyamla sizi cezbetmek ve bilinçaltı çağrışımlarınızı uyandırmayı amaçlıyorum.

İşlerimde fantazi, gerçeklik, sanat ve işlevselliği birarada bulmanız mümkün. İnsanoğlunun zayıflıklarından, karanlığından, ölümden, doğadan ve hikaye anlatıcılığından ilham alıyorum. Güzel ve hoşa gitmeyeni, ciddi ve sevimli olmayanı ilginç buluyorum; acıklı ve tiksindirinci olan aynı zamanda güzel bir şey de olabilir.

Sanatım eski yüzyılların mücevherlerinden ilham alıyor ama her parçanın gelişimi öncesinde pek belirli olmayan, organik bir süreç sonunda ortaya çıkıyor. Parçalar, birbirinden bağımsız olarak tek tek meydana geliyor ve daha sonra zamanla oluşan hikayelerin sonunda birbiriyle birleşiyorlar.. Eserler bir vücudun uzuvları ancak aynı zamanda bir kaçış yolu olarak varolmakta.”

Hanna Hedman
Fotoğraflar: Sanna Lindberg

SODA
Şakayık Sok. No: 37/1 34365 Nişantaşı- İSTANBUL
Tel: +90 212 231 89 88
soda@sodaistanbul.com
www.sodaistanbul.com ✪

Önceki

Işık Sese Dönüşüyor: “Braun Tüpü Caz Grubu”

Sonraki

Ne kızıyorsun? De te fabula narratur